Nasreddin Hoca Kimdir

nasreddin hoca eşeğe ters biniyorNasrettin Hoca, 1200’lü yıllarda Konya yakınlarındaki Akşehir’de yaşadığına inanılan mizahi bir figürdür. Komik hikayeleri, anektodları, özlü sözleri ve fıkralarıyla hatırlanan Nasreddin Hoca aynı zamanda felsefi kişiliği de olan bir bilgedir.

Osmanlı’nın hakim olduğu coğrafyanın büyük kısmında bilinen Nasrettin Hoca, bir çok ulus tarafından da sahiplenilmektedir.

Her sene 5-10 Temmuz tarihlerinde Akşehir’de Nasrettin Hoca adına bir festival düzenlenir.

Eskişehir Sivrihisar’da doğduğu, daha sonra Akşehir’e yerleştiği rivayet edilir. 1275-76 veya 1285-86 yılları civarında Akşehir’de vefat ettiği, kabri olduğu tahmin edilen ve daha sonra da kabir olarak düzenlenmiş mezarı da burada bulunmaktadır.

Afgan’lardan İranlılar’a, Özbek’lerden Araplar’a kadar pek çok halk tarafından sahiplenilen Nasrettin Hoca, Hoca, Molla, Hacı, Efendi gibi lakaplarla anılır.

Orta Asya’da Efendi lakabıyla bilinen Nasrettin Hoca’nın Özbek, Azeri veya Uygur kökenli olduğu düşünülmektedir.

Evrensel ve zaman tanımaz fıkra ve hikayeleriyle Nasrettin hoca insan ilişkilerine yaptığı mizahi vurgularla yalnızca Türk değil dünya edebiyat tarihinin önemli bir figürü olup 1996-1997 yılları UNESCO tarafından Uluslararası Nasretti Hoca yılı ilan edilmiştir.

Nasreddin Hoca Kimdir” hakkında 25 yorum

 1. nasrethin

  Sizce Nasrettin hoca neden eşşegin kuyrunu tutmuştur bilen varmi
  Bence eşşek kaçmasım diye

  Cevapla
 2. bekir

  Nasrettin hoca sadece mizahi bir figür değil aynı zamanda bir filozoftur. Ahi Evren’in ta kendisidir

  Cevapla
  1. mehmet kaya

   Hoca büyük evlidir evlyadır murıdlerı ve Tekkesi vardı irşad zazıfesı vardı manevi yönü ck kuvvetli olup esmaı husnadan el latif ismi tecelli kuvveti vardı allah rahmet eylesın

   Cevapla
  2. Veysel Babacan

   Nasrettin Hoca gerçek bir filozoftur. ” Dünyanın merkezi burasıdır” hikayesi o yıllarda dünyanın yuvarlak oluşunun bilindiğinin işaretidir. Mizah ve edebiyat yanında, felsefe, matematik ve uzay bilimi Nasrettin hocanın uğraştığı bilim dalları arasındadır.

   Cevapla
 3. Gamze akca

  Şimdi biz onun dersini istiyoruz hayatı çok güzel
  ?????????????????
  Ozamanlar bunlar vardı öyle bilin

  Cevapla
 4. GUEST

  bence geliştirilmeli çünkü VİKİPEDİ daha güzel vermiş…………. 🙁 🙁 🙁

  Cevapla
 5. idil

  Nasrettin hoca yi cok seviyorum bu dur bilgileri aldim ve cok sevindim cunku onun bi cok kucuk hayrani var ve onlarda bizim kadar onu seviyorlar, onun fikralarini dinleyip eyleniyorlar, guluyorlar.Nasrettin hocanin unlu olmasi ve komik olmasi mutis biseydi benim yorumuma katilanlar benim gibi nasrettin hocayi seviyordur.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.